Size bir telefon kadar yakınız
05356201134
Dil Seçin
trende

Halılarda Leke Nasıl Çıkar?

30.11.2020
151 görüntülenme
Halılarda Leke Nasıl Çıkar?

Gün içerisinde halıya pek çok leke yapacak şey dökülebilir. Bu lekeye anında müdahale etmek lekenin halıya yerleşmesini önleyecek ve lekeyi hızlı bir şekilde çözecektir. Evde hızlı leke çıkarmak için ilk olarak halıya dökülen leke bir bebek ıslak mendili ile silinmelidir.

Islak mendilin bebek olması, içerisindeki doğal bileşenlerin halıya herhangi bir zarar vermesini önleyecektir. Ardından lekenin üzerine az miktarda su dökerek ıslak mendil ile silme işlemine devam edilmesi gerekmektedir. Leke üzerine dökülen su, lekenin daha derinlere işlemesini engelleyerek yüzeyde kalmasını sağlayacaktır.

Sıradan temizleyicilerin yanı sıra leke çıkarıcı deterjanlar halı üzerindeki lekenin anında sökülmesini sağlayacaktır. Leke temizleyiciden küçük miktar leke üzerine dökerek birkaç saniye beklemek, lekenin rengini açacaktır.

Ardından nemli bez ile silinerek lekenin tamamen çıktığı görülmektedir. Leke çıkarıcıların yanı sıra halı şampuanları ve halı için üretilen özel leke çıkarıcıları da halıyı yıpratmadan lekenin çıkmasına yardımcı olacaktır. Halı şampuanları içerisinde bulunan bileşenler ile halı üzerinde yumuşak bir kayma yapar. Bu da lekenin hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar.

Doğal Yöntemler İle Leke Çıkarma

Halı üzerinde yıpratmayan ve mucizevi etkileri bulunan doğal ürünler halılarda leke nasıl çıkar sorusu için bilinen yöntemlerden biridir. Oluşan lekenin üzerine bir miktar tuz dökmek, lekenin çözünmesini sağlayacaktır. Tuz lekenin üzerindeki nemi alarak halı üzerinde daha fazla yayılmasına engel olacaktır. Aynı zamanda halının içerisine nüfus etmesini engelleyerek, lekenin yüzeyde kalmasını sağlayacaktır.

Sirke ile leke çıkarma işlemi de en bilinen yöntemlerden biridir. Özellikle günümüzde pek çok temizlik ürününün içerisinde kullanılan beyaz sirke, halı üzerine dökülen lekeler için de birebir fayda sağlamaktadır. Bulaşık süngerini ıslatarak leke bulunan yeri silmenin ardından lekenin üzerine bir miktar beyaz sirke dökmek lekenin çözülmesini sağlayacaktır. Daha sonra tekrar silinerek leke tamamen çıkmış olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.